יום הג'ינס

יום הג'ינס. הצדעה לפריט על זמני או מחאה?

מחר 29.4.2020 חל יום הגי'נס הבינלאומי. אני רואה מלא פוסטים המדברים על הג'ינס כהצהרה אופנתית אבל למעשה, לא מדובר בהצדעה לפריט העל זמני אלא על מחאה נגד אלימות מינית ואונס.

מדובר בפוסט שונה, לא שגרתי ולא דומה לפוסטים שאני כותבת בדר"כ אבל לאור ההתלהבות ברשת מיום הג'ינס, מצאתי לנכון לכתוב אותו ולהעלות למודעות את האמת מאחורי היום הזה.

יום הגינס מתקיים כבר 21 שנה  באפריל והוא חותם את חודש המודעות לתקיפה מינית. נחשפתי לאמת מאחורי היום הזה במקרה, דרך בלוגרית בחו"ל שאני עוקבת אחריה. תסכימו איתי שמדובר בנושא סופר חשוב.

הקמפיין החל לאחר פסק דין של בית המשפט העליון האיטלקי שבו השופטים חזרו בהם מהרשעת אונס. הפסיקה התהפכה בעקבות טענת ההגנה כי לאור זאת שהקורבן לבשה מכנסי ג'ינס כל כך צמודים, אין סיכוי שהאדם שאנס אותה הצליח להוריד את המכנס ממנה לבד וכפי הנראה היא עזרה לו. בכך רמזה ההגנה על הסכמה של הקורבן לביצוע המעשה. הזוי לחלוטין…

בתגובה למקרה זה ולאקטיביזם סביבו התפתח קמפיין יום הג'ינס. מאז, מה שהתחיל כקמפיין מקומי להעלאת המודעות לאשמת הקורבן ומיתוסים הרסניים הסובבים סביב אלימות מינית צמח לתנועה. מטרת הקמפיין היא מניעה וחינוך ארוך טווח בנושא מניעת אלימות מינית.

יום הדנים (ג'ינס = Denim) מבקש מחברי קהילה, נבחרי ציבור, עסקים וסטודנטים להשמיע הצהרה חברתית על ידי לבוש ג'ינס ביום זה. לבישת הג'ינס הינה אמצעי גלוי למחאה נגד התפיסות השגויות בנושא אלימות מינית והזדהות עם הקורבנות.

השנה יום הג'ינס יוצא בדיוק ביום העצמאות. יום שבו גם ככה רובנו לובשות ג'ינס היות והפריט כל כך מזוהה עם הישראליות וגם מתאים לצבעי החג והדגל אז, אם כבר לבשתן ג'ינס, תעלו לרשת, ותעלו את המודעות.  

זהו,

היה לי חשוב שתדעו…

 

שלכן, אלה.

 

שלכן באהבה,

אלה

אהבתם?שתפו...

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

אולי תאהבי גם >>>